SİVAS DİVRİĞİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Olumlu Davranış Geliştirme Projesi

Olumlu Davranış Geliştirme Projesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olumlu Davranış Geliştirme Programı Uygulama Esasları

1-      Bu projeyle öğrencilerimizin akademik başarılarının ölçülmesi gibi davranışlarının da aynı hassasiyetle değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

2-      Uygulama Ortaöğretim ve Ortaokul öğrencilerini kapsamaktadır.

3-      Her okul kendi değerlendirme kriterlerini (toplam on adet) kendi belirleyecek ve öğretmenler kurulu kararıyla son halini verecektir.

4-      Değerlendirme formu ayın ortasında ve son haftasında olmak üzere iki defa doldurulacak ve değerlendirmede aritmetik ortalama alınacaktır.

5-      Bir şubede derse giren her bir öğretmen tarafından ayrı ayrı birbirinden bağımsız ve objektif olarak form doldurulacaktır. Her hangi bir şubede dersi olmayan öğretmen o şube için form doldurmayacaktır.

6-      Kriterlerimiz her okula özgü olup her bir kriter 10 puan değerindedir. Öğrencinin davranış puanı 100 üzerinden değerlendirilecektir.

7-      Bir ay içinde doldurulacak formlar okul idaresine teslim edilecek ve her bir şube bazında bütün öğretmenler tarafından verilen puanların aritmetik ortalaması alınarak nihai şube öğrenci puanları okulda ilan edilecektir. Bu görevi rehber öğretmeni olan okullarda rehber öğretmenler, olmayan okullarda ise Müdür Yardımcıları yoksa idare tarafından görevlendirilecek bir öğretmen yapacaktır.

8-      Birinciler her bir sınıf kategorisinde ayrı ayrı olacaktır. Örneğin 8. Sınıflardan kaç tane şube varsa o sınıf kategorisinde sadece bir öğrenci birinci olacaktır. Dolayısıyla ortaokullarda 4 ayrı sınıf kategorisi için toplam 4 öğrenci ayın öğrencisi olacaktır. Aynı durum liseler içinde geçerlidir.

9-      Ay sonunda o ayın son Cuma töreninde şube birincileri (Bir okul için toplam 4 öğrenci) ilan edilecek ve ödülleri verilecektir.

10-   Öğrencilerimizin ilgilerini arttırmak amacıyla bazı branşlar (Matematik, Fen ve Teknoloji, Fizik, Kimya, Biyoloji vb.) bu davranış puanlarını öğrenci performans notu olarak vereceklerini ilan edeceklerdir. Bu konudaki belirleyicilik tamamen okul idaresi ve öğretmenler kurulu tarafından yapılacaktır.

11-   Bu dönem için Mart-Nisan-Mayıs aylarında değerlendirme yapılacaktır.

12-   Ayın birincisi olan öğrencilerimiz okul içinde fotoğraflarının olduğu İftihar tablosunda ayrıca yerlerini alacaklardır. Bu tabloyu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temin edecektir.

13-   Ödüller İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından temin edilecektir.

14-   Projeyle öğrencilerimizin davranışlarında iyileşme akademik başarılarında yükselme olacağı öngörülmektedir.

15-   Proje ilk defa uygulanacağı için ilerleyen zamanlarda ortak sınavlar ve değerler eğitiminde olduğu gibi işlevsel güncellemeler öğretmenlerimizden gelecek dönütleri ışığında yapılacaktır.

16-   Amaca ulaştıracak en önemli dinamik güç idareci ve öğretmenlerimizin buna inanması ve çalışmayı ciddiye alması olacaktır.

 

 

Ayın Öğrencisi Olumlu Davranış Geliştirme Kriterleri İçin Tıklayınız...

 

 

 

  

 

Mercantepe Mah. Sait Kozoğlu Cad. No1 Divriği/SİVAS - 0346 418 10 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.